خرید تور مسافرتی، بلیط هواپیما و رزرو هتل از آژانس مسافرتی آسمان آبی
کلیسای کاتسخی تفلیس
تاریخ ثبت: 1397/04/24

Katskhi Pillar Tbilisi

کشور گرجستان که در نزدیکی مرز ایران قرار دارد و به خاطر همین نزدیکی، جاذبه های تاریخی فراوان و طبیعت بکر و زیبا مورد توجه گردشگران زیادی قرار گرفته است. این کشور با داشتن مذهب مسیحیت، کلیساهای قدیمی زیادی دارد که هر یک تاریخ منحصر به فرد خود را دارند. برای آشنایی با یکی از کلیساهای این کشور با آسمان آبی همراه باشید.

کلیسای کاتسخی در 5 کیلومتری شهر چیاتورا در غرب شهر تفلیس قرار دارد. این کلیسا بر روی صخره ای 40 متری قرار دارد و از بالای آن منظره زیبایی از طبیعت اطراف به چشم می خورد. تا قرن 4 میلادی و قبل از آمدن مذهب مسیحیت به کشور گرجستان، در بین مردم محلی این کوه به عنوان نمادی از خدا شناخته می شده است ولی بعد از روی آوردن مردم به مسیحیت، این صخره نمادی برای زندگی به شمار می آمد. در مورد تاریخچه ساخت این کلیسا اطلاعات دقیقی وجود ندارد ولی احتمال می رود که در قرن 9 و 10 توسط مرتاضان مسیحی ساخته شده باشد تا در بالای این کوه و به دور از مزاحمت های زندگی روزمره به دعا و نیایش بپردازند.

تا سال 1944 بالای این صخره برای همه ناشناخته بود و کسی به آنجا نمی رفت. بعد از آن دو باستان شناس برای تحقیقات و تهیه مستندات به بالای این صخره رفتند و آثار باستانی ارزشمندی در آنجا کشف کرده اند.

کلیسای کنونی که در این منطقه وجود دارد بر روی خرابه هایی از کلیسای قدیمی ساخته شده است و از سال 1995 فعالیت های مذهبی در این کلیسا شروع شده است. راهبه ی کنونی این کلیسا ماکسیم نام دارد که فقط هفته ای دو بار برای برگزاری مراسم و صحبت با مریدان خود به پایین از این صخره می آید. برای رفتن به این کلیسا باید از نردبان موجود در آنجا استفاده کرد که بالا رفتن از آن حدود 20 دقیقه طول می کشد. 

کلیسا-کاتسخی-تفلیس