خرید تور مسافرتی، بلیط هواپیما و رزرو هتل از آژانس مسافرتی آسمان آبی
موزه هنرهاي اسلامي
تاریخ ثبت: 1397/03/22

Islamic Arts Museum Malaysia

بزرگ‌ترين موزه هنرهای اسلامی واقع در جنوب شرق آسيا در شهر کوالالامپور پايتخت مالزی قرار دارد. این موزه سال 1998 میلادی در زمینی به وسعت سی هزار متر مربع افتتاح شد و در فضايي سبز کنار باغ‌ها و پارک‌های موجود در قلب شهر کوالالامپور قرار دارد. اين موزه معمولا ميزبان بيش از هفت هزار آثار باستانی و تاريخی مختلف از کشورهای مسلمان در دنیا می باشد. جهت آشنایی بیشتر همراه با آژانس آرزوی آسمان آبی باشید.

اين آثار باستاني تاريخي شامل جواهرات، ادوات جنگي، ظرف های گران قیمت ، پارچه و لباس و سکه‌هاي مربوط به زمان های اسلامي است همچنین در این موزه معماري و ماکت مسجد های شناخته شده مسلمانان در دنیا و نسخ خطي قرآن وجود دارد.

 طبقات پايين موزه هنرهاي اسلامي  با معماری ايتاليايي بنا شده و برای برگزاري نمايشگاه هاي غير دائمي استفاده می شود در حالي که دو طبقه بالایی آن آثارهای دائمی نگهداري و نمايش می شود.

در موزه هنرهاي اسلامي هفت هزار اثر تاریخی  موجود می باشد که در نوع خود جزو بزرگترين موزه هايی است که در قسمت جنوب شرق آسیا وجود دارد که  معماري اسلامي به زيبايي هر چه تمام تر در آن بکار گرفته شده است،  گنبد زيباي آن با کاشي هاي فيروزه اي رنگ و سر در ورودي این بنا که  با نقش های اسلامي کاشي کاري شده همه نمایشگر موزه اي براي هنرهاي اسلامي می باشد که به یکی از جاذبه های توریستی در شهر کوالالامپور تبدیل شده است.

 در موزه هنرهاي اسلامي  کوالالامپور از دوازده گالري تشکیل شده است که در آن انواع و اقسام فرش، کاشي، سراميک، سکه هاي دوران های گذشته، جواهرات، ادوات جنگي، نسخ خطي، پارچه ها و قرآن و... موجود است. در اين موزه قسمت هایی براي هنر و معماري ايراني اسلامي و چين و هند نیز وجود دارد که در بین آنها هنر ايراني نمای خاصی به اين موزه داده است.

گالري اول با ارائه ماکت هايي از معماري اسلامي به معرفي معماري اسلامي مي پردازد. مسجد الحرام و بيت المقدس و مسجد امام اصفهان و مقبره تيمور در ازبکستان از نمونه هايی است که در آن به نمايش گذاشته شده است.

 گالري دوم به نسخ خطي و قرآن اختصاص دارد. قرآن هايي مربوط به قرن هشتم ميلادي از کشورهاي گوناگون اسلامي مانند کشورهاي آفريقايي و خاورميانه با خط های متفاوت نظیر خط کوفي و همچنین مرتب شده با تزئينات اسلامي همچون تذهيب و مزين به جدول کشيهاي طلا، در ميان اين نسخ قرآن هايي به خط کاتبان و مزين به تذهيب نقاشان ايراني جلوه گري ميکند. نسخ خطي مربوط به نجوم رياضي و پزشکي نيز در اين گالري به چشم ميخورند .

 گالري سوم آثار اسلامي کشور هند را معرفی می کند.که به آثار دوره مغول که  اوج هنر هند است اختصاص دارد ، سراميک و فلز که بخش بزرگ آن را زره و سلاح تشکيل ميدهد .

 گالري چهارم نیز به هنر اسلامي چين اختصاص دارد. با نشان دادن آثار سراميک با رنگها و تکنيکهاي مختلف لعاب که استادان مسلمان چيني سرآمد آن بوده اند همچنين آثار ارزشمندی  از خوشنويسان مسلمان چيني که قسمتی از هويت  و فرهنگ يک ملت را بیان میکند.

 گالري پنجم معرفي هنر دوره اسلامي کشور مالزي که از مهمترين کشورهاي اسلامي جنوب شرقي آسيا که داراي آثار ارزشمندی از هنرهاي اسلامي است ، آثاری در زمينه منسوجات ،آثار چوبي و فلزي و ....

 گالري ششم به گالري جواهرات شهرت دارد که به معرفي جواهرات اسلامي مي پردازد. اين جواهرات به دو قسمت عمده ي قومي و انحصاري است . ريشه ي پيدايش جواهرات  قومي را در بین آداب و رسوم قبايل پیدا کرد. جواهرات ايراني بخش اعظمي از اين گالري را تشکیل داده اند. جواهرات ویژه ای مانند الماس ياقوت و زمرد که متفاوت از همتايان اروپايي خود طراحي شده اند و بیانگر هنر والاي اسلامي است.

 گالري هفتم مربوط به بخش منسوجات می باشد. کاربرد پارچه اول براي دوختن لباس جهت پوشاندن بدن و حفظ آن از سرما و گرماست اما در ميان منسوجات باقی مانده از دوره ي اسلامي در جاهای مختلف دنیا طرح هايي که صرفا کاربرد تزئيني دارند نيز يافت ميشود. در اين گالري منسوجاتي از پنبه ابريشم و کتان با سبک های متفاوت نمایان داده شده است. منسوجات ايراني با الگوهایی از بته جقه در اين گالري خود نمايي مي کنند که در ميان آنها منسوجات مربوط به زمان صفويه با نقش های پیچیده اسلامي مي درخشند .

 اسلحه و زره اشيايي در گالري هشتم موجود می باشند . بخش معنوي جهاد در اسلام یکی از علت های پيدايش اين آثار هنري در قالب جنگ افزار حساب می شود. در اين گالري دو دسته ي اسلحه هاي گرم و سرد وجود دارد. سلاح هايي مثل شمشير هاي فولادي خنجر و سپر هايي با نقوش و تزئينات خيره کننده از دوره ي  نظر توریستها و مسافران تور مالزی بر جذب می کند.

 گالري سکه نیز از قسمت های فوق العاده و ديدني موزه هنرهاي اسلامي شهر کوالالامپور به شمار می رود از اين رو که سکه نماد بخش عظيمي از تاريخ و هويت يک ملت است . سکه ها در حکومت های اسلامي اغلب با نقاشی های خوشنويسي و کتيبه هاي مذهبي ساخته شده اند. مهرهايي از جنس فلز عقيق و يشم نيز در این گالری موجود است.

 گالري دهم اشياء فلزي دوره ي اسلامي می باشد. اغلب آثار بخش آثار فلزي موزه هنر اسلامي مالزي از فلزات محکم ساخته شده و به ظرافت آنها اهمیت زیادی داده شده که از توانايي صنعتگران و هنرمندان مسلمان دوره هاي مختلف است. ايران بهترين آثار فلزي در دوره ي اسلامي را داراست. در ميان آثار موزه چراغ پايه بلندي متعلق به قرن هفتم هجري خراسان جزو آثار ارزنده ي فلزي دوران اسلامي محسوب ميشود .

 گالري يازدهم و دوازدهم مربوط به آثار سفال و سراميک و چوب دوره ي اسلامي است. کاسه هاي سفالين کاشان با نقوش و خطوط زيبا در ميان آثار موزه به چشم مي خورند. همچنين در بخش معرفي آثار چوبي آثاري از جنس عاج و صدف نيز به چشم ميخورند و آثاري از دوره ي صفويه و قاجار که به عنوان آئينه و جعبه استفاده مي شدند با نقاشي هاي مينياتوري لاک الکلي به طرز چشمگيري هنر ايران در دوره ي اسلامي را نشان مي دهند. در ميان آثار چوبي منبر خاتم کاري شده مسجد جامع اصفهان يکي از شاهکارهاي هنر چوبي اسلامي محسوب ميشود .

 علاوه بر دوازده گالري معرفي آثار اسلامي موزه داري يک کتابخانه که شامل کتابهاي نفيسي در مورد هنر اسلامي است و يک فروشگاه آثار هنري و يک سالن غذاخوري نيز ميباشد که به سبک عربي چيدمان شده است. علاوه بر آن دو گالري ديگر در موزه وجود دارد که به معرفي آثار مختلف اسلامي در طول سال مي پردازد

IslamicArt-Museum
KualaLumpur-IslamicArt-Museum

Malaysia-KualaLumpur-IslamicArtMuseum