خرید تور مسافرتی، بلیط هواپیما و رزرو هتل از آژانس مسافرتی آسمان آبی

تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و بالعکس

بوسیله اين برنامه می توانید تاریخ شمسی را به میلادی و بلعکس تبدیل کنید

هجری شمسی میلادی

سال

ماه

روز

جمعه 7 ژانویه (1) 2005
Friday, January 7, 2005

تقویم میلادی

این تقویم، گاهشمار رسمی بیشتر کشورهای جهان است و بر اساس سال خورشیدی تنظیم می‌شود. ریشه‌ی این تقویم در تقویم باستانی رومی است که در طی تاریخ تحولات بسیار زیادی داشته است و تقویم کنونی، تقویم اصلاح شده گریگوری است.

تقویم خورشیدی

هجری شمسی یا خورشیدی بر پایهٔ گاه‌شماری جلالی با مبدأ هجری است. آغاز سال خورشیدی برابراست با روز نخست بهار که اکنون در کشورهای ایران و افغانستان گاه‌شمار رسمی است. این گاه‌شماری در ایران با تصویب مجلس شورای ملی در 11 فروردین 1304 به عنوان تقویم رسمی ایران اعلام شد.

تقویم میلادی، پرکاربردترین تقویم در دنیا

تقویم میلادی پراستفاده و پرکاربردترین تقویم در جهان می باشد که فقط در چهار نقطه جهان از جمله ایران، از تقویمی به جز میلادی استفاده می شود. پس می توان فهمید که چقدر تبدیل تقویم شمسی به میلادی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و یا بلعکس به روش های ساده ای انجام می شود و دیگر احتیاجی به استفاده از فرمول و محاسبات ریاضی نیست. به همین منظور برنامه تبدیل تاریخ از شمسی به میلادی و همینطور میلادی (مسیحی) به شمسی در وبسایت آسمان آبی در اختیار شماست تا بتوانید به سریع ترین حالت ممکن تبدیل اطلاعات را انجام دهید.

نحوه تبدیل تاریخ

می توان با کلیک بر روی یکی از گزینه های منوی مربوطه، سال، ماه و روز تاریخ را انتخاب کرد. در نهایت تبدیل تاریخ میلادی به شمسی و یا بلعکس در سریع ترین حالت ممکن بدست بیاید. به این صورت می توان از تبدیل تاریخ تولد شمسی به میلادی برای محاسبه سن به میلادی استفاده کرد همچنین تبدیل تاریخ شمسی به میلادی گذرنامه (پاسپورت) نیز از دیگر بخش های مهم در رجوع به  این جدول می بشد. البته فراموش نشود که تبدیل تاریخ خورشیدی به میلادی تنها برای یافتن تاریخ تولد به میلادی و گرنامه نیست بلکه میتوان برای چک تاریخ به روز از برنامه تاریخ هجری شمسی به میلادی استفاده نمود.

تبدیل تاریخ شمسی به میلادی گذرنامه

همانطور که در عکس پایین مشاهده می کنید تبدیل تاریخ شمسی به میلادی برای فرم صدور گذرنامه یکی دیگر از کاربردهای برنامه مبدل تاریخ در کنار موارد دیگر ذکر شده می باشد که در فرم با نام تاریخ تولد به سال میلادی ذکر شده است. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد نحوه پر کردن فرم صدور و تمدید گذرنامه به لینک درج شده مراجعه نمایید.


فرمول تبدیل تاریخ شمسی به میلادی 

برای تبدیل شمسی به میلادی اگر روز مد نظرمان بین 1 فروردین تا 11 دی باشد عدد 621 و اگر روز موردنظر بین 11 دی تا آخر اسفند باشد عدد 622 را به سال شمسی اضافه میشود تا سال میلادی مد نظر به دست آید.

فرمول تبدیل تاریخ میلادی به شمسی 

اگر روز و تاریخ مدنظر بین اول ژانویه تا 21 مارس باشد عدد 622 .واگر عدد مطلوب بین 22 مارچ تا پایان ماه دسامبر باشد عدد 621 از سال میلادی کم می شود.

تبدیل تاریخ ترکیه به شمسی

بسیاری از افراد فکر می کنند در ترکیه همچون ایران تقویم دیگری رواج دارد اما لازم به ذکر است که ترکیه از جمله کشورهایی است که از تقویم میلادی استفاده می کند و در همین راستا می توانید از روش های گفته شده برای تبدیل تاریخ ایران به ترکیه و حتی تبدیل تقویم ترکیه به شمسی استفاده نمایید.  

تبدیل تاریخ میلادی به ترکی

باتوجه به اینکه حجم مسافران از ایران به ترکیه بسیار زیاد است به همین منظور قصد داریم تا به بررسی ماه ها برای فهمیدن راحتتر تبدیل تاریخ میلادی و شمسی به ترکیه ای بپردازیم.

January(ژانويه)        = Ocak (اوجاك)
February (فوريه)      = Şubat(شوبات)
March (مارچ)          = Mart(مارت)
April(آپريل)             = Nisan(نيسان)
May(مي)                = Mayıs(ماييس)
June(ژوئن)             = Haziran(هزيران)
July(ژوئيه)              = Temmuz(تموز)
August(آگوست)        = Ağustos(آئوستوس)
September(سپتامبر)  = Eylül(ايلول)
October(اكتبر)         = Ekim(اِكيم)
November(نوامبر)     = Kasım(كاسيم)
December(دسامبر)     = Aralık(آراليك)